Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů, Infekční onemocnění , STD
STD 7 - detekce sedmi základních pohlavně přenosných patogenů
Základní vyšetření pohlavně přenosných onemocnění STD 7 obsahující detekci sedmi nejčastějších patogenů jako jsou chlamydie, urogenitální mykoplazmata, nebo původce kapavky.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů, Infekční onemocnění , STD
STD 14 - komplexní detekce čtrnácti pohlavně přenosných patogenů
Komplexní vyšetření pohlavně přenosných onemocnění doplňuje základní panel detekující chlamydie, urogenitální mykoplazmata, kapavku, syphilis, kvasinky nebo herpetické viry.
Metabolismus, Prevence
Balíček metabolismus
Biochemické vyšetření může poskytnout užitečné informace o vnitřním stavu vašeho těla a jeho složení. Tato vyšetření analyzuje celkem 20 analytů zaměřujících se převážně na jaterní parametry a tuky ve Vašem těle.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů, Infekční onemocnění , STD
Detekce rizikových papilomavirů (HPV)
Papilomaviry jsou v současnosti nejběžnější virovou pohlavně přenášenou infekcí. Tyto viry postihují zejména oblast genitálií a u žen vyvolávají změny buněk sliznice děložního hrdla, které postupně mohou vést k rakovině děložního čípku.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů, Infekční onemocnění , STD
URO 30 - Molekulární detekce třiceti patogenů způsobujících urogenitální infekce
Vaginózy a viginitidy jsou skupinou gynekologických infekcí, které postihují ženský genitální trakt. Tyto infekce zahrnují různé patogeny, jako jsou bakterie (laktobacily), houby (kvasinky) a herpetické viry. V případě, že dojde k porušení rovnováhy mezi kvasinkou a ostatními mikroorganismy, které jsou součástí lidské mikroflóry (léčba antibiotiky, hormonální změny, oslabená imunita apod.), vzniká onemocnění pohlavních orgánů, jehož průběh může být od mírného až po úporný a často se opakující. Tento test je navržen k diagnostice 30 nejčastěji vyskytujících se patogenů způsobující záněty.
Prevence, Infekční onemocnění , Respirační onemocnění
Chřipka, SARS-CoV-2, respirační syncitiální virus
Respirační onemocnění zahrnují velký počet virových onemocnění s velmi podobnými příznaky a podobnou léčbou. Průběh onemocnění ale může být velmi rozdílný - od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi. Díky kombinovanému testu vám a vašemu lékaři pomůžeme pomocí pouhého jednoho stěru určit, zda máte covid-19, chřipku nebo Vás infikoval respirační syncitiální virus a zahájit odpovídající léčbu.
Prevence, Infekční onemocnění , Respirační onemocnění
Komplexní detekce nejčastějších respiračních patogenů
Respirační onemocnění zahrnují velký počet bakteriálních a virových onemocnění s podobnými příznaky, ale různou léčbou. Průběh onemocnění ale může být velmi rozdílný - od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi. Díky komplexnímu testu zahrnující šestnáct virových a devět bakteriálních patogenů, vám a vašemu lékaři pomůžeme z pouhého jednoho stěru určit původce vašeho onemocnění.
Prevence, Infekční onemocnění
Komplexní molekulární detekce kožních a vlasových plísňových onemocnění
Komplexní test na dermafytózy zahrnuje detekci všech nejčastějších původců plísňových onemocnění kůže, nehtů a vlasů. Tento komplexní test odhalí dvacet dva různých patogenů.
Prevence, Infekční onemocnění
Plísňová onemocnění kůže - Onychomykózy
Onychomykóza neboli plísňové onemocnění nehtů patří mezi dermatofytózy. Jedná se o plísně napadající kůži, vlasy a nehty manifestující se svědivými ploškami kolem napadeného ložiska.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární detekce základních střevních virových patogenů
Akutní a chronické průjmové onemocnění způsobené gastrointestinální infekcí je významnou příčinou vážných zdravotních komplikací. Základem léčby je rychlá diagnóza a vhodná léčba původců onemocnění. Tento test umožnuje detekci šesti různých virů v jednom vzorku.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Helicobacter pylori a jeho rezistence k antibiotikům
Helicobacter pylori je bakterie, která je spojována se vznikem vznik peptidických vředů, zánětů žaludku a střev, ale hlavně se vznikem nádorů trávicí soustavy. Clarithromycin (inhibitor protonové pumpy) patří mezi antibiotika první volby při léčbě onemocnění spojených s výskytem Helicobacter pylori.
Prevence, Potravinové intolerance, Onemocnění trávicí soustavy
Základní vyšetření nesnášenlivosti nebo přecitlivělosti k potravinám
Potravinové intolerance jsou neobvyklé reakce těla na určité potraviny, které se mohou projevovat různě, například bolestí hlavy, migrénou, problémy s trávicí soustavou např. nadýmáním, častou únavou nebo také kožními či respiračními problémy. Základní vyšetření nesnášenlivosti nebo přecitlivělosti k potravinám obsahuje 60 nejzákladnějších potravinových agens.
Prevence, Potravinové intolerance, Onemocnění trávicí soustavy
Predispozice k laktózové intoleranci
Za intoleranci laktózy je obvykle zodpovědný příliš malý obsah enzymu produkovaného v tenkém střevě (laktázy). Pokud je hladina laktázy příliš nízká, dochází k intoleranci laktózy, což vede ke klinickým příznakům po konzumaci nebo vypití mléčných výrobků.
Odběr v laboratoři pro GenX
Na našem odběrovém místě nabízíme odběry krve, stěry a odběry moči. Pro sjednání termínu odběru se prosím zaregistrujte a vyberte si vyhovující čas. Odběry provádíme každé pondělí až středu od 8:00 do 11:00. V případě individuálního nebo odpoledního termínu nás prosím kontaktujte na telefonním čísle +420 607 067 516.
Metabolismus, Prevence, Potravinové intolerance, Onemocnění trávicí soustavy
Predispozice k celiakii
Celiakie je chronická imunitní porucha vyvolaná lepkovou intolerancí. Celiakie je chronické onemocnění, které má za následek poškození střevní sliznice a způsobuje řadu komplikací jako je průjem, únavu, hubnutí, nadýmání, či anémii.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Detekce viru způsobující hepatitidu
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Test na hepatitidu zahrnuje detekci typu A, B, C, a E, které můžeme nalézt v krvi již ve 2. týdnu po nákaze.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Detekce protilátek proti žloutence typu B
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Žloutenka B se šíří především krví a jinými tělesnými tekutinami (zejména spermatem a poševním sekretem). Je závažnější než žloutenka typu A. Po relativně krátké době může přejít a také často přechází do chronické fáze. Protilátky proti žloutence typu B jsou v krvi detekovatelné pokud jsme chránění očkováním, nebo jsme se setkali s virem.
Prevence, Respirační onemocnění
Genetická predispozice k onemocnění plic
Deficience alfa-1-antitrypsinu je vzácná genetická porucha, která ovlivňuje produkci a funkci proteinu nazývaného alfa-1-antitrypsin (AAT). Tento protein je produkován převážně v játrech a hraje důležitou roli v udržování rovnováhy proteáz v těle a tím chránit plicní a jaterní tkáň.
Prevence, Infekční onemocnění
Detekce Borrelia burgdorferi z klíštěte
Nabízíme vyšetření přisátého klíštěte na rychlou detekci přítomnosti bakterie Borrelie burgdorferi, která je původcem multisystémového onemocnění lymeská borelióza.
Prevence, Infekční onemocnění
Klíšťová encefalitida a patogeny přenášeny klíšťaty
Stanovení sedmi nejzákladnějších patogenů přenášených klíšťaty zahrnující virus klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy , Mikrobiom
Komplexní analýza střevního mikrobiomu
Diagnostický test, který zmapuje profil střevní mikrobioty pro vybraný soubor bakterií a umožňuje tak určit závažnost dysbiózy včetně zastoupení jednotlivých bakterií.
Prevence
Komplexní vyšetření alergií
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému našeho těla na látky zvané alergeny, které jsou pro většinu lidí obecně neškodné. Dochází k produkci imunoglobulinů lgE a následně indukci aktivace žírných buněk a uvolnění chemické látky zvané histamin. V závislosti na části těla, kde k této reakci dochází, může mít alergická reakce za následek onemocnění kůže, rýmu, zánět spojivek, zánět středního ucha nebo astma. Tento kombinovaný test slouží k detekci alergické odpovědi na celkem 90 běžných alergenů.
Prevence, Infekční onemocnění
Detekce kožních plísňových onemocnění
Dermatofyty představují nejpočetnější a nejrozšířenější skupinu všech mykóz. Tyto houby (plísně) mají schopnost napadat keratinizované tkáně lidí a zvířat, což vede k infekcím, které jsou obvykle omezeny na oblast kůže, vlasů a nehtů.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Detekce 4 základních bakteriálních patogenů
Akutní a chronické průjmové onemocnění způsobené gastrointestinální infekcí je významnou příčinou vážných zdravotních komplikací. Základem léčby je rychlá diagnóza a vhodná léčba původců onemocnění.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární detekce střevních parazitů
Parazité se do těla se dostává společně s kontaminovanou potravou a vodou. Parazité se vyskytuje po celém světě, některé oblasti jsou však více rizikové. Jedná se hlavně o tropické oblasti a infekce, které způsobují, se mohou, či nemusí projevit. Problémy častěji způsobuje u osob, které trpí přidruženou nemocí, nebo mají narušenou imunitu.
Prevence, Potravinové intolerance, Onemocnění trávicí soustavy
Komplexní vyšetření potravinových intolerancí
Potravinové intolerance jsou neobvyklé reakce těla na určité potraviny, které se mohou projevovat různě, například bolestí hlavy, migrénou, problémy s trávicí soustavou např. nadýmáním, častou únavou nebo také kožními či respiračními problémy. Toto vyšetření nesnášenlivosti nebo přecitlivělosti k potravinám obsahuje 60 základních potravinových agens.
Prevence, Potravinové intolerance, Onemocnění trávicí soustavy
Vyšetření nesnášenlivosti nebo přecitlivělosti k potravinám - skupina B
Potravinové intolerance jsou neobvyklé reakce těla na určité potraviny, které se mohou projevovat různě, například bolestí hlavy, migrénou, problémy s trávicí soustavou např. nadýmáním, častou únavou nebo také kožními či respiračními problémy. Toto vyšetření nesnášenlivosti nebo přecitlivělosti k potravinám obsahuje 60 doplňujích potravinových agens.
Prevence, Potravinové intolerance, Onemocnění trávicí soustavy
Vrozená predispozice k fruktózové intoleranci
Hereditární fruktózová intolerance (HFI) je autozomálně recesivní onemocnění, které je způsobeno nedostatkem enzymu aldolasa B, který je nezbytný pro metabolizaci fruktózy.
Prevence, Mikrobiom
Detekce bakterií spojených s parodontitidou
Onemocnění dutiny ústní jsou běžná onemocnění, která však můžou mít vážné dopady na vaše zdraví, ale také představují cenově nákladnou estetickou položku. Proto je důležité včasně a přesně odhalit bakteriální podstatu onemocnění a stanovení optimálního léčebného plánu. Nejčastějším problém je zubní kaz, který ovšem nepředstavuje stomatologicky závažný problém a je jednoduché předejít jeho vzniku. Problém však představuje onemocnění závěsného aparátu - parodontu
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Vrozená predispozice k nadměrnému ukládání tuků - Apolipoprotein E
Apolipoprotein E (ApoE) je protein, který hraje klíčovou roli v metabolismu lipoproteinů a transportu lipidů v těle. Je kodován genem APOE a má několik variant, z nichž nejčastější jsou ApoE2, ApoE3 a ApoE4. Genotyp osoby určuje, které varianty ApoE má, a každá z těchto variant může ovlivnit metabolické procesy a riziko některých zdravotních stavů.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Vrozená predispozice k nadměrnému ukládání tuků - Apolipoprotein B
Apolipoprotein B (ApoB) je protein, který hraje klíčovou roli v metabolismu lipoproteinů a transportu lipidů v těle. Je hlavním strukturálním proteinem lipoproteinů nízké hustoty (LDL) a lipoproteinů velmi nízké hustoty (VLDL), které jsou odpovědné za přenos cholesterolu a triglyceridů v krvi. Vysoká hladina ApoB a LDL cholesterolu v krvi je spojena s vyšším rizikem aterosklerózy, což je stav, kdy se v cévách ukládají tukové plaky a může vést ke zúžení a ucpání cév.
Metabolismus, Prevence
Balíček vnitřní prostředí a ionty
Biochemické vyšetření může poskytnout užitečné informace o vnitřním stavu vašeho těla a jeho složení. Tato vyšetření analyzuje celkem 19 analytů zahrnující základní jaterní, ledvinné parametry, glukózu, CRP a také iontové složení krve.
Autoimunitní onemocnění, Prevence
Predispozice k autoimunitním onemocněním
HLA-B27 je specifický gen, který kóduje povrchový protein HLA-B, který je součástí hlavního histokompatibilního komplexu (MHC). Ten hraje klíčovou roli v imunitním systému a je zodpovědný za rozpoznávání cizích látek a prezentaci antigenů na povrchu našich buněk. Porucha této kaskády může vést k onemocnění, kdy imunitní systém těla začne omylem napadat vlastní tkáně a buňky, místo aby chránil tělo před cizími patogeny
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Vrozená predispozice k onemocnění jater - Gilbertův syndrom
Gilbertův syndrom, známý také jako benigní familiární hyperbilirubinemie, je genetické onemocnění, které ovlivňuje metabolismus bilirubinu a může se manifestovat jako nevirová hepatitida.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Stanovení zonulinu a permeability střev
Zonulin je protein, který reguluje pevná spojení v zažívacím traktu a tak regulovat propustnost třevní výstelky.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Vrozená predispozice k cukrovce 1. typu
Diabetes mellitus závislý na inzulínu nebo diabetes mellitus 1. typu (IDDM) je autoimunitní onemocnění charakterizované destrukcí beta buněk slinivky břišní produkujících inzulín.
Metabolismus, Prevence
Glykovaný hemoglobin
Glykovaný hemoglobin (HbA1c) je důležitý biochemický marker používaný při diagnostice a sledování diabetu. Detekce HbA1c poskytuje informaci o průměrné hladině glukózy v krvi za poslední 2-3 měsíce.
Prevence
Alergie - Atopický panel
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému našeho těla na látky zvané alergeny, které jsou pro většinu lidí obecně neškodné. Dochází k produkci imunoglobulinů lgE a následně indukci aktivace žírných buněk a uvolnění chemické látky zvané histamin. V závislosti na části těla, kde k této reakci dochází, může mít alergická reakce za následek onemocnění, jako je dermatitida, rýma, zánět spojivek, zánět středního ucha a astma. V závažných případech může dojít k anafylaktickému šoku.
Prevence, Onemocnění srdce
Natriuretické peptidy
Srdeční insuficence a srdeční selhání jsou spojeny s patologickou aktivací neurohumorálních mechanismů, které vedou k retenci sodíku a vody, vazokonstrikci, patologickému buněčnému růstu a srdeční fibróze, čímž dochází k potenciaci progrese srdečního selhání. Fyziologickým protimechanismem takovéto patologické aktivace osy je systém natriuretických peptidů.
Prevence, Onemocnění srdce
D-Dimery
D-dimery jsou konečné produkty degradace fibrinu a slouží jako markery tromboembolických stavů, pro které je charakteristická zvýšená fibrinolýza. Negetaviní výsledek idikuje, že se nejedná o trombózu, naopak pozitivita testu může být projevem různých onemocnění − např. rozsáhlých infekčních zánětů, infarktu myokardu, a nebo těhotenství, stavů po rozsáhlých zranění.
Prevence, Onemocnění srdce
C-reaktivní protein - hsCRP
Vysoce senzibilní C-reaktivní protein je marker zánětu, který se používá pro predikci srdečních a cévních onemocnění.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění jater, Onemocnění srdce
Cholesterol - LDL
LDL neboli lipoprotein o nízké hustotě přenáší cholesterol z jater do buněk, přičemž jeho nadbytečné množství v krvi vede k usazování v cévách. To má za následek jejich ucpávání.
Prevence, Onemocnění srdce
Troponin - I
Troponin - I patří do rodiny svalových proteinů. Jejich stanovení se používá k diagnostice infarktu myokardu, jako prognostický marker u pacientů s akutním koronárním syndromem a k identifikaci rizika budoucích kardiovaskulárních onemocnění, jako je infarkt myokardu, srdeční selhání, ischemická cévní mozková příhoda u asymptomatických osob.
Prevence, Onemocnění srdce
Troponin - T
Troponin - T patří do rodiny svalových proteinů. K jeho uvolnění dochází po náhlém svalovém poškození, jako je ischémie, infakrt, či trauma.
Prevence, Onemocnění srdce
Kreatinkináza - CK-MB
Kreatinkináza je enzym, který dodává energii do buněk v těle a je obsažen především v srdečním svalstvu. K jeho zvýšeným hodnotám dochází při akutním poškození myokardu mezi které patří akutní infakrt myokardu, ischemie myokardu či myokarditida.
Prevence, Onemocnění vylučovací soustavy a ledvin, Onemocnění trávicí soustavy
Cystatin C
Cistatin C je nízkomolekulární protein, který je produkován všemi jadernými buňkami v těle v konstantním množství. Volně proniká glomerulární membránou a je plně resorbován a degradován buňkami proximálního tubulu v ledvinách. Koncentrace cystatinu C v krvi je nepřímo úměrná rychlosti glomerulární filtrace a při poškození ledvin cystatin C zadržován a jeho koncentrace v krvi se zvyšuje.
Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Glykovaný hemoglobin
Hemoglobin je protein obsažený v červených krvinkách, který je zodpovědný za transport kyslíku v krvi. Vlivem vysoké hladiny glukózy v krvi se některé molekuly glukózy vážou k molekule hemoglobinu. Červené krvinky mají životnost asi 120 dní. Během tohoto období se k hemoglobinu postupně váže více glukózy, což vede k akumulaci glykovaného hemoglobinu. Glykovaný hemoglobin (HbA1c) je důležitý biochemický marker používaný při diagnostice a sledování diabetu. HbA1c poskytuje informaci o průměrné hladině glukózy v krvi za poslední 2-3 měsíce.
Prevence, Onemocnění srdce, Onemocnění vylučovací soustavy a ledvin
Mikroalbumin
Močová exrece albuminu je fyziologicky nízká. Pokud dojde k narušení propustnosti filtracího aparátu ledvin, dochází k jeho navýšení a je projevem generalizovaných patologických procesů, které poškozují cévní systém a signalizují rozvoj onemocnění jako jsou diabetes mellitus I. a II. typu, hypertenze a kardiovaskulární onemocnění.
Metabolismus, Onemocnění štítné žlázy, Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů
Thyroxin (T4)
Hormon thyroxin (T4) je hlavním produktem vylučovaným štítnou žlázou. Při nedostatečné tvorbě hormonu thyroxinu může dojít ke zvětšení štítné žlázy, narušení duševního zdraví, malý vzrůst, či postižení sexuálních funkcí. Při nadbytku thyroxinu se může pak mohou manifestovat autoimunitní onemocnění štítné žlázy, hubnutí, nadměrný příjem potravy, zvýšená dráždivost či vypoulení očí.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů
Testosteron
Testosteron je steroidní hormon, který je považován za hlavní androgen. U mužů je syntetizován výhradně v buňkách varlat, u žen pochází z kůry nadledvin a ovarií. Podporuje vývoj sekundárních pohlavních znaků u mužů a slouží k udržování funkce prostaty a semenných váčků a produkci spermií. U žen zodpovídá za stimulaci růsu pubického a ochlupení. Snížené hodnoty mohou indikovat nedostatečnou funkci pohlavních orgánů a naopak vysoká produkce například nádorová onemocnění, či cystická onemocnění. Mimo to ovlivňuje mužské pohlavní chování a růst svalů a zvyšuje objem kostní hmoty a ukládání vápníku. Při jeho zvýšené hladině se také projevuje akné.
Onemocnění štítné žlázy, Prevence
Thyreotropní hormon - TSH
Thyreotropin je hormin stimulující funkci štítné žlázy (TSH). TSH vzniká adenohypofýze a vykazuje cirkadiánní sekreční rytmus. Uvolňování TSH je centrálním regulačním mechanismem biologické aktivity hormonů štítné žlázy. Má stimulační účinky na všech stupních vytváření a sekrece hormonů štítné žlázy. Hladina TSH je hlavním ukazatelem primární funkce štítné žlázy.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů
Anti-Müllerian hormon (AMH)
Anti-Müllerian hormon (AMH) je u mužů je produkován ve varlatech (Sertoliho buňky) a zajišťuje v embryonálním stadiu potlačení vývoje Müllerova vývodu, ze kterého se vyvíjí ženské genitální orgány. U žen je produkován ve vaječníku uvnitř Graafova folikulu. Koncentrace AMH v krvi je přímo úměrná počtu antrálních folikulů a je indikátorem ovariální rezervy. Při asistované reprodukci se z hladin AMH dá odhadnout, jaká bude odezva vaječníků a jaká je šance na úspěšné otěhotnění. Snížené hladiny se objevují při nedostatečném vývoji pohlavních orgánu u chlapců, v některých případech předčasné puberty a předčasné menopauze. Vyšší hladiny se objevují u opožděné puberty chlapců, nádorech Sertolliho a Leydigových buněk, syndromu polycystických ovarií a nádorech granulových buněk vaječníků. U žen po porodu jsou hladiny AMH téměř nedetekovatelné, nejvyšší hodnoty dosahují po pubertě, poté postupně s věkem klesají a při menopauze se stávají nedetekovatelnými.
Metabolismus, Prevence
Kortizol
Kortizol je hormonem ze skupiny glukokortikoidů produkovaných kůrou nadledvin. Při hypofunkci kůry nadledvin, či hypofýzi může dojít k nižší produkci kortizolu. Toto onemocnění se nazýva Addisonova choroba a hlavními příznaky jsou slabost, nízký krevní tlak, hypoglykémie, hyponatrémie, hyperkalémie, ale také ztráta schopnosti reagovat na stres a hubnutí. Pokud dojde k jeho dlouhodobé absenci, dochází k nadměrné pigmentaci kůže. Zvýšené množství kortizolu je naopak asociováno s Cushingovým syndromem. Typickými příznaky tohoto onemocnění je obezita trupu a krku, měsícovitý obličej, zvýšený růst chlupů na obličeji, ztráta svalové hmoty, strie a náchylnost ke vzniku vředů na kůži, hyperglykémie, zúžení cév a vyšší krevní tlak. Také dochází ke snížení imunitní obranyschopnosti organismu a poruchám duševního stavu.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů
Folikuly stimulující hormon (FSH)
FSH je produkován je adenohypofýzou a řadí se mezi gonadotropiny stimulující vývoj a funkci pohlavních orgánů. U můžu vyvolává tvorbu pohlavních buněk. U žen podporuje růst folikulů, stimuluje tvorbu estrogenu a jeho hladiny korelují s menstruační fází a také s menopauzou, kdy se jeho koncetrace značně zvyšuje.
Metabolismus, Prevence
Choriový gonadotropin (hCG)
hCG je produkován během těhotenství v placentě. Stimuluje růst žlutého tělíska, které tvoří estrogeny a progesteron. Přítomnost hCG v krvi nebo moči ženy je průkazem těhotenství a napomáhá sledování jeho průběhu. Jeho nižší hodnota může predikovat alteraci těhotenství a jeho vyšší hodnota zase naopak například vícečetné těhotenství. Náš test je určen pro časnou detekci těhotenství, to znamená do 3. týdne od početí.
Metabolismus, Prevence
Luteinizační hormon (LH)
LH je produkován je adenohypofýzou a řadí se mezi gonadotropiny stimulující vývoj a funkci pohlavních orgánů. U můžu podporuje tvorbu testosteronu. U žen podporuje růst folikulů, kdy nejvyšší koncentraci LH lze zaznamenat uprostřed menstruačního cyklu, kdy podněcuje ovulaci a produkci estrogenu a progesteronu.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů
Progesteron
Progesteron je steroidní hormon produkovaný především v buňkách žlutého tělíska po ovulaci a během těhotenství v placentě. Koncentrace progesteronu korelují s vývojem a zánikem žlutého tělíska. K nárůstu hladiny dochází den před ovulací a zvýšená produkce pokračuje i během luteální fáze cyklu. Progesteron navozuje přeměnu sliznice dělohy na tkáň bohatě prokrvenou v rámci přípravy pro zahnízdění oplodněného vajíčka a během těhotenství se jeho množství rychle zvyšuje. Jeho produkce klesá v klimatoriu (přechodu) ženy.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů
Prolaktin
Prolaktin je peptidický hormon produkovaný v adenohypofýze. U žen stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a laktaci po porodu. Rovněž tlumí vyzrávání vajíček a tak menstruační cyklus. Během těhotenství narůstá koncentrace prolaktinu s maximem v době porodu a poklesem do doby kojení.
Metabolismus, Onemocnění štítné žlázy, Prevence
Trijodthyronin (T3)
Trijodthyronin (T3) je hormon zodpovědný za projevy a účinky hormonů štítné žlázy v různých cílových orgánech. T3 se vytváří hlavně v játrech a proto je koncentrace T3 v séru především výsledkem funkčního stavu periferních tkání, než sekreční schopnosti štítné žlázy. Velmi vysoké koncentrace T3 inhibují proteosyntézu a způsobují negativní dusíkovou bilanci.
Autoimunitní onemocnění, Prevence
Revmatoidní artritida - cyklické citrulinované peptidy
Test na specifické autoprotilátky proti syntetickým cyklickým citrulinovaným peptidům se používá u pacientů trpící revmatoidní artritidou (RA). V synoviální membráně kloubů pacientů s revmatoidní artritidou byly nalezeny proteiny – alfa a beta řetězce fibrinu reagující s tzv. antikeratinovými autoprotilátkami, prokázanými v séru nemocných. Proteiny reagují jen pokud obsahují deiminovaný arginin – citrulin, který je považován za cílový epitop protilátek. Proto byly vyvinuty syntetické peptidy obsahující citrulin. Test je dobrý ukazatelem brzkého rozvoje RA a pacienti s vysokými hodnotami vykazují horší stupeň onemocnění. Detekce anti-CCP je považována za lepší marker než detekce revmatoidních faktorů (RF IgM).
Autoimunitní onemocnění, Prevence
Revmatoidní artritida - RF IgM
Revmatoidních faktory jsou autoprotiláky (RF IgM), které se vyskytují u pacientů trpící revmatoidní artritidou (RA).
Autoimunitní onemocnění, Prevence
Revmatoidní artritida - IgE
Imunoglobulin IgE se v krvi vyskytuje 2 dny a je spojen s probíhající alergickou reakcí. Při nálezu vyšších hodnot zejména u dětí je vhodné vyloučit parazitární infekci. U alergiků a atopiků by mělo následovat vyšetření specifických IgE ( k upřesnění stimulujícího antigenu). Vysoké hdnoty IgE jsou spojovány s Jobovým syndromem, který je doprovázena charakteristickými imunologickými i neimunologickými projevy, mezi které se nejčastěji řadí kožní vyrážky, ekzémy, abscesy, rekurentní bakteriální a virové infekce kůže a plic, často společně s kvasinkovými infekcemi.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění jater
Aspartátaminotransferáza (AST)
Enzym aspartátaminotransferáza je široce rozšířený v mnoha tkáních, především však játrech, dále poté ve svalech, ledvinách a mozku. Zvýšené množství lze detekovat již při mírném poškození těchto tkání, avšak k jeho vysokému nárůstu docházi při nekróze. Velmi vysoké hodnoty nacházíme u závažného jaterního poškození (virové hepatitidy, polékové a toxické poškození jater, akutní ischémie, cirkulační šok). Dále doprovází poškození kosterního svalstva, infarkt myokardu, po operacích, ale i po dlouhotrvající fyzické námaze.
Prevence, Respirační onemocnění
Intersticiální plicní onemocnění (ILD)
Velká a heterogenní skupina onemocnění nazývaná intersticiální plicní onemocnění (ILD) ovlivňuje interstitium, tenkou vrstvu buněk mezi plicními sklípky, která obsahuje krevní cévy a buňky, které umožňují účinnou výměnu plynů. Zánět tohoto prostoru může vyvolat, jak akutní infekční onemocnění, tak i chronické plicní záněty. Fibróza plic je poté manifestací intersticiálních plicních onemocnění.
Autoimunitní onemocnění, Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Calprotectin
Různé typy onemocnění gastrointestinálního traktu vykazují poškození epitelu střevní sliznice. Takové poškození sliznice může provázet zvýšenou propustností a následně vznik zánětu a ulcerací. Obsah střev je bohatý na bakterie a jiné mikroorganismy, které uvolňují látky, které mohou být toxické nebo mohou způsobovat chemotaxi a to tak, že stimuljí leukocyty, zejména polymorfonukleární neutrofilní granulocyty, které migrují do lumen střeva, kde uvolňuj svůj obsah, například antimikrobiální látky, jako je Calprotectin. Calprotectin je vhodným ukazatelem při diagnostice i monitorování terapie akutních i chronických střevních zánětlivých onemocnění jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, syndrm dráždivého tračníku a další imunintí onemocnění střev. Obsah kalprotektinu ve stolici koreluje s množstvím leukocytů vyloučených do střevního lumen. Umožňuje tak odhadovat stupeň leukocytární infiltrace střevní sliznice.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění jater
Ferritin
Feritin je zásobní bílkovina obsahující železo, která se nachází zejména v játrech, slezině, kostní dřeni, střevní sliznici a ve svalstvu. Hladina feritinu v krevním séru odráží tkáňové zásoby železa. Vysoká hladina železa může být indikátor ro mnoho onemocnění, ale také vysoký příjem železa. Zvýšené množství železa pozorujeme u Hemochromatózy, Wilsonovy choroby, ale také u zánětlivých onemocní a infekcích. Díky tomu, že je jeho nejvyšší část uchovávána v jaterních buňkách, uvolňuje se u poškození jater.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Helicobacter pylori
Helicobacter pylori je gram-negativní bakterie, která osídluje žaludeční sliznici. Kolonizace sliznice gastroduodena je doprovázena vznikem chronické gastritidy, Déle trvající chronický zánět způsobený H. pylori může vést až k atrofii sliznice a ke vzniku intestinální metaplázie, nejčastějšímu prekurzoru adenokarcinomu. Infekce H. pylori má také kauzální vztah k peptickému vředu gastroduodena. Díky narušení střevní sliznice a uvolnění metabolitů do krevního oběhu, infekce H. pylori je spojována se vznikem autoimunitních onemocnění, kožních onemocnění, kardiovaskulárnímí problémy, ale také například s migrénou.
Metabolismus, Prevence
Vitamín D
Vitamin D vzniká po vystavení slunečnímu záření. Vitamín D má pozitivní vliv na náš imunitní systém, má také antibakteriální a protizánětlivé účinky. Jeho nedostatek je s spojený s vyšší náchylnosti infekčních onemocnění. Chronický nedostatek vitamínu D poté vede k řídnutí kostí a vytvoření onemocnění zvané křivice.
Prevence, Onemocnění jater
Alpha-Fetoprotein (AFP)
AFP je onkofetální glykoprotein, produkovaný v embryonálním žloutkovém vaku a ve fetálních játrech. V dospělém zdravém organismu je syntéza omezena na minimum. Významná je především jeho role transportní (vazba steroidů, některých těžkých kovů, bilirubinu, mastných kyselin, retinoidů, drog, antibiotik apod.). Slouží jako marker u germinativních nádorů (testikulární nádory, ovariální nádory), ale také jako marker hepatocelulárního karcinomu u pacientů s chronickým onemocněním jater.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění jater, Onemocnění trávicí soustavy
Sacharidový antigen (CA 19-9)
A 19-9 je spojován s nádorovým onemocněním trávicího traktu, obzvláště slinivky břišní. Zvýšená hladina CA 19-9 může napovědět o problémech slinivky břišní, případně tlustého střeva, jater a jícnu, ale samotná zvýšená hladina je pro kompletní diagnózu nedostatečná a proto je třeba dalších vyšetření. Hladina CA 19-9 se však nezvyšuje pouze u zhoubných onemocnění, její nárůst můžeme zaznamenat i u chronického zánětu slinivky břišní, při cirhóze a u pacientů s poruchou odtoku žluči. Zároveň ne u všech pacientů dojde při výskytu nádorového onemocnění ke zvýšení hladiny CA 19-9.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění jater, Onemocnění trávicí soustavy
Karcinoembryonální antigen (CEA)
CEA je karcinoembryonální antigen, který se vytváří v těle plodu a koncentrace v těle po narození je v normálním stavu minimální. Hladinu CEA v krvi zjišťujeme ze vzorku žilní krve. CEA nalezneme ve zvýšené hladině zejména jako doprovodný jev nádorových onemocnění trávicí trubice. Zvýšená hladina CEA je spojována s nádorovým onemocněním tlustého střeva, žaludku, případně slinivky břišní, plic, štítné žlázy a prsu, ale samotná zvýšená hladina je pro kompletní diagnózu nedostatečná a proto je třeba dalších vyšetření. Hladina CEA se však nezvyšuje pouze u zhoubných onemocnění, její nárůst můžeme zaznamenat i u akutního i chronického zánětu slinivky břišní, při cirhóze a u pacientů s ulcerózní kolitidou a u Crohnovy nemoci. Také byla pozorována zvýšená koncentrace CEA u kuřáků. Zároveň ne u všech pacientů dojde při výskytu nádorového onemocnění ke zvýšení hladiny CEA a výsledek vyšetření pak může být falešně negativní. Test je vhodné doplnit také o test sacharidového antigenu CA 19-9.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění trávicí soustavy
Fekální okultní krvácení (iFOB)
iFOB koreluje s mírou krvácení prekanceróz (adenomů, polypů) a nádorů tlustého střeva. Test poskytuje kvantitativní informaci o zvýšené míře krvácení a nabádá pacienty pro další vyšetření gastrointestinálního traktu. Test se provádí tři dny po sobě a vzorky odebrané stolice se zasílají do laboratoře.
Metabolismus, Prevence, Onemocnění plic, Onemocnění trávicí soustavy
Rozpustný fragment cytokeratinu 19 (Cyfra21-1)
CYFRA 21-1 se vyskytuje v buňkách plicní tkáně, dělohy a trávícího ústrojí. Test slouží jako ukazatel degradace maligních tkání a buněčné nekrózy. Jeho zvýšené hodnoty mohou korelovat s výskytem nádorových onemocnění plic, brochu, ale také u nádorů jícnu, nádorů dutiny ústní, rekta, děložního čípku, prsu, močového měchýře, ovárií. Zvýšené hodnoty ovšem nacházíme také u některých onemocnění benigního původu, jako jsou jaterní cirhóza, chronické selhání ledvin, astma, TBC, infekce respiračního traktu. Pozitivní výsledek indikuje následnou konzultaci výsledků s odborným lékařem.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů, Onemocnění vylučovací soustavy a ledvin
Prostatický specifický antigen (PSA)
Vyšší hladina PSA může znamenat existenci některých nádorových onemocnění, konkrétně o rakovinu prostaty, kde tato bílkovina vzniká. Pozitivní výsledek testu nabádá pacienta k návštěvě specializovaného pracoviště a následné detailní vyšetření. Není výjimkou, že test na PSA vyjde falešně pozitivní nebo negativní, objevují se případy, kdy pacient s rakovinou prostaty má výsledky PSA normální a naopak zvýšená hladina PSA může být způsobena i řadou další příčin, například u nenádorových chorob jako je nezhoubné zvětšení prostaty a záněty prostaty a dokonce je třeba brát v potaz i to, že ke zvýšenému PSA může vést i mechanické podráždění prostaty. Proto je test vhodný jako opakovaný screening.
Prevence, Onemocnění srdce
Srdeční triple test (Tn-I, CK-MB, Myoglobin)
Tn-I, CK-MB a myoglobin jsou všechny biomarkery používané v lékařské diagnostice pro identifikaci a hodnocení poškození srdečního svalu, zejména při podezření na srdeční infarkt. Každý z těchto markerů má specifickou roli a časový průběh uvolňování po poškození srdeční tkáně.
Onemocnění nervové soustavy, Prevence, Infekční onemocnění
Toxoplazmóza - IgG/IgM
Toxoplazmóza je onemocněn centrálního nervového systému způsobené parazitem Toxoplasma gondii. Běžná jsou asymptomatická onemocnění (tedy onemocnění probíhající zcela bez klinických příznaků). Těžký průběh onemocnění toxoplazmózou ohrožuje vyvíjející se lidské plody a osoby s oslabenou obranyschopností. Toxoplazmóza je spojována s řadou neurologických obtíží, ale také například s roztroušenou sklerózou. Největší nebezpečí představuje tento parazit během těhotenství. Vrozená toxoplasmóza může vyvolat chronickou chorioretinitidou (tj. zánět cévnatky a sítnice oka), těžkou žloutenkou, zvětšením jater a sleziny, krvácivá onemocněním, usazování vápníku uvnitř lebky, křečemi, psychomotorické poruchy a hydrocefalus nebo mikrocefalii. Přenos infekčního původce může být přímý, a sice snědením syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa, které obsahuje tkáňové cysty obsahující parazita, nebo transplacentární (tedy nakažení vyvíjejícího se plodu v těle nakažené matky přes placentu), nebo kontaktem s hlínou kontaminovanou oocystami z kočičího trusu.
Prevence, Infekční onemocnění
Anti-streptolysin O (ASO)
Anti-streptolysin O (ASO nebo ASLO) je protilátka proti streptolysinu O produkovanému většinou kmenů Streptokokus. Titr protilátek proti streptolysinu O, vzrůstá za 3–6 týdnů po streptokokové infekci a klesá za 6–12 měsíců. Z tohoto důvodu je jeho použití v diagnostice akutní infekce zcela bezpředmětné. Zvýšené hladiny titru ASO v krvi mohou způsobit poškození srdce a kloubů.
Prevence, Respirační onemocnění
Adenovirus
Adenoviry jsou viry převážně dýchacího ústrojí, zůsobující také onemocnění trávicího traktu. Mohou způsobovat akutní onemocnění respiračního traktu jako je faryngitida, horečka, bronchitida, bronchopneumonie až pneumonie. Také působují konjunktivitidy a to převážně v létě (možný přenos vodou), nebo průjmy.
Prevence, Infekční onemocnění
C-reaktivní protein - CRP
Hladina CRP je v krvi zdravého jedince velmi nízká a při výskytu zánětlivých procesů dosahuje jeho míra i desítek až stovek mg/l, tedy hladiny násobně vyšší. Jednou z výhod CRP je tak jeho citlivost i rychlý nárůst hodnot, v rámci hodin od počátku zánětu. Díky CRP hladině jsme schopní rozlišit virovou a bakteriální infekci a tak nám CRP dokáže velmi snadno dokáže určit, zda je pro pacienta vhodná léčba antibiotiky. Vysoké hodnoty CRP indikují celotělový zánět - sepsi, která je vážným ohrožením života.
Prevence, Infekční onemocnění
Dengue - IgG/IgM
Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry v tropických destinacích. K symptomům infekce patří horečka, bolest hlavy, koční výrážka podobná spalničkám, bolesti svalů a kloubů. Test na protilátky IgG a IgM se používá pro vyloučení infekce a jsou produkovány zhruba 5. den od nákazy. Pro diagnostiku onemocnění již 1. den od infekce, použijte test na protilátky vůči NS1.
Prevence, Infekční onemocnění
Dengue - NS1 Ag
Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry v tropických destinacích. K symptomům infekce patří horečka, bolest hlavy, koční výrážka podobná spalničkám, bolesti svalů a kloubů. Test na antigen NS1 se používá k diagnostice onemocnění v raném stádiu po nakažení. Test na protilátky IgG a IgM se používá pro diagnostiku zhruba 5. den od nákazy.
Prevence, Infekční onemocnění
Streptokokové skupiny A
Streptokokové skupiny A napadají kůži nebo sliznice. Zpravidla jsou zodpovědní za angínu nebo spálu. Nákaza tímto patogenem je ale také zodpovědná za kožní nemoci jako je impetigo nebo růže. V těžších případech může u pacientů propuknout sepse, syndrom toxického šoku nebo revmatická horečka.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění
Protilátky proti žloutence typu C
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Hepatitída C je závažná forma žloutenky, která ve většině případů nebývá včas rozpoznána a přechází do chronické fáze. Přenos probíhá především krví, někdy také prostřednictvím tělních tekutin. Na tento typ neexistuje očkování, existují ale účinné metody léčby. Protilátky proti žloutence typu C jsou v krvi detekovatelné pokud jsme se setkali s virem.
Prevence, Onemocnění plic, Infekční onemocnění
Detekce tuberkulózy a netuberkulózních mykobakterií
Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium tuberculosis. Nejčastěji postihuje plíce, ale může zasáhnout i jiné orgány v těle. Přenos se uskutečňuje kapénkovou infekcí, například při kašli, kýchání nebo mluvení. Většina nakažených dokáže infekci zvládnout díky imunitnímu systému, přičemž bakterie zůstávají v těle v neaktivním (latentním) stavu. Tato latentní forma tuberkulózy nevyvolává žádné příznaky a nakažení nejsou infekční pro své okolí. Nicméně při oslabení organismu se infekce může reaktivovat a způsobit vážné onemocnění.
Autoimunitní onemocnění, Prevence, Onemocnění plic, Onemocnění srdce, Infekční onemocnění
Interleukin-6 (IL-6)
Interleukin-6 stimuluje zánětlivé procesy při infekcích, ale také při řade onemocnění vyvoláním systémové zánětlivé odpovědi (není orgánově specifický). Díky tomu byl také asociován s řadou autoimunitních onemocnění zahrnující například revmatoidní artritidu, aterosklerózu ,či zánětlivé onemocnění střev. IL-6 je speciální vyšetření k posouzení různorodých zánětlivých stavů, k vyhodnocení probíhajících infekcí a septických stavů.
Prevence, Onemocnění plic, Infekční onemocnění
Mykoplazmata - protilátková detekce
Mycoplasma pneumoniae je nejvýznamnějším patogenem lidského respiračního systému. Je to hlavní původce velkého počtu respiračních infekcí (faryngitis, tracheobronchitis, bronchitis, bronchiolitis, pneumoniae, pneumonitis, otitis acuta, bulózní hemorrhagická myringitis). Protilátkové stanovení proti tomuto patogenu Vám určí, zda-li jste se daným patogenem setkali a urychlí Vám léčbu.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Norovirus - protilátková detekce
Norovirus společně s rotavirem a adenovirem způsobují virové gastroenteritidy. Tyto infekční onemocnění se v kolektivech velmi rychle šíří a způsobují silné střevní potíže, které mohou zvláště u mladých dětí vést k dehydrataci.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Rotavirus/Adenovirus (Rota/Adeno)
Rotavirus a adenovirus společne s norovirem způsobují virové gastroenteritidy. Tyto infekční onemocnění se v kolektivech velmi rychle šíří a způsobují silné střevní potíže, které mohou zvláště u mladých dětí vést k dehydrataci.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Rotavirus
Rotavirus společne s adenovirem a norovirem způsobují virové gastroenteritidy. Tyto infekční onemocnění se v kolektivech velmi rychle šíří a způsobují silné střevní potíže, které mohou zvláště u mladých dětí vést k dehydrataci.
Prevence, Onemocnění plic, Infekční onemocnění
Kombinovaný test SARS-CoV-2/Chřipka A+B ANTIGEN
Jedná se o stanovení antigenů původců závažných virových onemocnění dýchacích cest. Mohou způsobovat akutní onemocnění respiračního traktu jako je faryngitida, horečka, bronchitida, bronchopneumonie až pneumonie.
Prevence, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Prokalcitonin
Prokalcitonin je reaktant akutní fáze zánětu. Výsledky toho systémového testu mohou odhalit chronický zánět, bakteriální infekce či sepsi. Tento test se také doporučuje pro rychlou diagnostiku akutní pankretitidy.
Prevence, Onemocnění plic, Infekční onemocnění
SARS-CoV-2 ANTIGEN
Průkaz antigenu koronaviru je rychlý test potvrzující právě probíhající infekci.
Prevence, Onemocnění plic, Infekční onemocnění
SARS-CoV-2 PROTILÁTKY
Detekce protilátek proti koronaviru je rychlý test na určení, zda-li jste prodělali onemocnění.
Prevence, Veterinární medicína
Alergie - pes
Psí alergie jsou nepřiměřenou reakcí organismu na obecně se vyskytující látky v potravinách a okolním prostředí. Alergie jsou způsobeny nejčastěji potravinami, roztoči a rostlinnými pyly. Alergie mohou způsobit různé symptomy a problémy, které jsou nejčastěji viditelné na kůži psa. Pes se pak může pravidelně olizovat, škrábat nebo drbat postižené místo, které je nejčastěji podpaží, genitálie, meziprstí a krk.
Prevence, Veterinární medicína
Alergie - kočka
Kočičí alergie jsou nepřiměřenou reakcí organismu na obecně se vyskytující látky v potravinách a okolním prostředí. Alergie u koček jsou způsobeny nejčastěji potravinami, roztoči a rostlinnými pyly, ale také například prachem. Alergie mohou způsobit různé symptomy a problémy, které jsou nejčastěji viditelné na kůži, nebo problémy spojenými s trávicí soustavou.
Prevence, Infekční onemocnění , STD
Molekulární detekce nejčastějších pohlavních patogenů
Základní vyšetření pohlavně přenosných onemocnění obsahuje detekci sedmi nejčastějších patogenů jako jsou chlamydie, urogenitální mykoplazmata, nebo původce kapavky.
Onemocnění pohlavních orgánů, Infekční onemocnění , STD
URO 20 - Bakteriální vaginitídy
Vaginitída je zánět vaginální sliznice, který může způsobit nepříjemné příznaky, jako je svědění, pálení, bolest nebo výtok z pochvy. Jedná se o nepříjemnou infekci, která může být způsobena různými mikrobiálními patogeny.
Onemocnění plic, Infekční onemocnění , Respirační onemocnění
SARS-CoV-2 STANDARD - 24 hodin
Covid-19 je onemocnění, které postihuje především dýchací systém a může mít různé závažnosti, od mírných příznaků až po těžkou formu, která může vyžadovat hospitalizaci a intenzivní péči.
Onemocnění plic, Infekční onemocnění , Respirační onemocnění
SARS-CoV-2 EXPRES - 6 hodin
Covid-19 je onemocnění, které postihuje především dýchací systém a může mít různé závažnosti, od mírných příznaků až po těžkou formu, která může vyžadovat hospitalizaci a intenzivní péči.
Prevence, Infekční onemocnění , Respirační onemocnění
RESP 8 - Molekulární detekce nejčastějších bakteriální patogenů
Bakteriální infekce respiračních cest jsou onemocnění způsobená bakteriemi, které napadají různé části dýchacího systému od nosních dutin po plicní tkáň. Kromě toho mohou bakterie způsobit zánět hltanu, mandlí, ale také epiglotis. Bakteriální infekce mohou vést k závažným onemocněním, které mohou bez specifické antibiotické léčby vyústit k dlouhodobým problémům.
Prevence, Infekční onemocnění
Komplexní molekulární detekce kožních patogenů včetně jejich antibiotické rezistence
Komplexní test na bakteriální a houbové patogeny zahrnuje detekci všech nejčastějších původců bakteriálních a plísňových onemocnění vyskytujících se zejména u chronických a nehojících se ran.
Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Komplexní molekulární detekce základních střevních patogenů
Gastroenteritida je zánět sliznice trávicího traktu, obvykle způsobený infekcí. Tato infekce může být nejčastěji bakteriální, či virové povahy. Gastroenteritida může postihnout žaludek a střeva, což vede k řadě nepříjemných příznaků.
Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární detekce - Salmonelóza
Salmonelóza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu Salmonella.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární diagnostika hepatitidy A
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Molekulární test na hepatitidu zahrnuje detekci viru hepatitidy typu A, kterou můžeme v krvi detekovat již ve 2. týdnu po nákaze.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární diagnostika hepatitidy E
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Molekulární test na hepatitidu zahrnuje detekci hepatitidy typu E, kterou můžeme v krvi detekovat již ve 2. týdnu po nákaze.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární diagnostika hepatitidy D
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Molekulární test na hepatitidu zahrnuje detekci hepatitidy typu D, kterou můžeme v krvi detekovat již ve 2. týdnu po nákaze.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární diagnostika hepatitidy C
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Molekulární test na hepatitidu zahrnuje detekci hepatitidy typu C, kterou můžeme v krvi detekovat již ve 2. týdnu po nákaze.
Prevence, Onemocnění jater, Infekční onemocnění , Onemocnění trávicí soustavy
Molekulární diagnostika hepatitidy B
Virová hepatitida (infekční žloutenka) je onemocnění způsobující zánět jater. Molekulární test na hepatitidu zahrnuje detekci hepatitidy typu B, kterou můžeme v krvi detekovat již ve 2. týdnu po nákaze.
Onemocnění nervové soustavy, Prevence, Infekční onemocnění
Molekulární diagnostika toxoplazmózy
Toxoplazmóza je infekční onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii. Tento parazit může infikovat lidi a mnoho druhů zvířat. Většina lidí s toxoplazmózou nemá žádné nebo jen mírné příznaky, protože imunitní systém obvykle udržuje infekci pod kontrolou. Nicméně toxoplazmóza může být nebezpečná pro těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem.
Infekční onemocnění
Molekulární detekce spalniček
Spalničky jsou virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a postihuje zejména děti. Jsou způsobeny virem zvaným morbillivirus, a přenášejí se vzdušnou cestou, obvykle kapénkovou infekcí. Onemocnění začíná symptomy podobnými chřipce, jako jsou horečka, kašel a rýma. Po několika dnech se objeví charakteristický červený vyrážkový výsev.
Infekční onemocnění
Molekulární detekce přiúšnic
Příušnice jsou virové onemocnění, které postihuje především slinné žlázy, které se nacházejí za ušima, což může způsobit zvětšení a bolest v této oblasti.
Metabolismus
Balíček játra a ledviny
Biochemické vyšetření může poskytnout užitečné informace o vnitřním stavu vašeho těla a jeho složení. Balíček obsahuje vyšetření celkem 22 analytů zahrnující základní jaterní, ledvinné parametry a další analyty monitorující Vaše zdraví.
Infekční onemocnění
Molekulární detekce viru Dengue
Virus dengue je přenášen komáry převážně v oblasti tropů a subtropů . Infikovaný komár přenáší virus během kousnutí na člověka.
Prevence, Onemocnění plic, Infekční onemocnění , Respirační onemocnění
RESP 12 - Komplexní detekce respiračních patogenů
Respirační onemocnění zahrnují velký počet bakteriálních a virových onemocnění s podobnými příznaky, ale různou léčbou. Průběh onemocnění ale může být velmi rozdílný - od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi. Díky komplexnímu testu zahrnující dvanáct různých patogenů, vám a vašemu lékaři pomůžeme z pouhého jednoho stěru určit původce vašeho onemocnění.
Prevence, Onemocnění pohlavních orgánů, Infekční onemocnění
Detekce Chlamydia trachomatis
Chlamýdie způsobují genitální infekce u mužů i žen. Často probíhají bez výrazných příznaků, a proto mohou zůstat nezpozorované. U žen však můžou vyvolat vážné urogenitální komplikace, včetně neplodnosti.
Prevence, Infekční onemocnění , STD
STD 12 - detekce dvanácti pohlavně přenosných patogenů
Vyšetření 12 pohlavně přenosných onemocnění zahrnuje chlamydie, urogenitální mykoplazmata, kapavku, syphilis, kvasinky nebo herpetické viry.