Infekce urogenitální soustavy a Vaše intimní ochrana

Sexuálně přenosné choroby (STI = Sexually Transmitted Infection) jsou onemocnění vyvolané bakteriemi, viry, nebo parazity, přenášené z člověka na člověka sexuálním kontaktem. Možný je i nepohlavní přenos jako přenos krví, nebo z matky na dítě. STI patří k velmi častým onemocněním, jejichž výskyt v České republice i celosvětově roste. Řada nakažených osob nemá vyjádřeny žádné příznaky, ale může infekci dále šířit. Testování na pohlavní choroby je proto důležitým nástrojem prevence šíření STI.

 

Proč se tedy testovat? 

  • Ochrana vlastního zdraví 
  • Včasná léčba a prevence komplikací 
  • Prevence přenosu na ostatní 
  • Plánování rodiny

Testování je snadné, dostupné a do jisté míry i anonymní. Pokud máte aktivní sexuální život s více partnery, je doporučeno testování alespoň 1x ročně, nebo při každé změně partnera. Doporučujeme test STD 14, který zahrnuje 14 vůbec nejčastěji se vyskytujících původců STI, nebo STD 30, který je rozšířený o další mikroorganismy uplatňující se jako původci pohlavně přenosných chorob u mužů i u žen. 

Test STD 30 je možné doporučit také pro ženy při podezření na bakteriální vaginózu, což je stav nerovnováhy mezi poševními mikroorganismy, který může vyústit až v příznakové onemocnění - řídký šedobílý výtok zapáchající po rybině, může být mírné svědění. V tomto případě je také možné využít test Bakteriální vaginózy. Oba testy, STD 30 a Bakteriální vaginózy jsou spektrem patogenů vhodné také při podezření na kvasinkovou infekci genitálu, k jejímž příznakům patří zejména svědění a pálení v oblasti pohlavních orgánů, u žen pak bílý hrudkovitý výtok. 

Pokud plánujete těhotenství a rodinu je možné se testovat pomocí mono testu detekce Chlamydia trachomatis, nebo využít rozšířený test STD 7, ve kterém je Chlamydia trachomatis také obsažena. Chlamydia trachomatis v těhotenství znamená zvýšené riziko potratu nebo předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti dítěte. Infekce tímto mikroorganismem může ovlivňovat plodnost, testování je vhodné i v případech, kdy se početí nedaří. 

Lidský papilomavirus (HPV) je původce nejčastější pohlavně přenosné infekce, kterou během svého života prodělá většina sexuálně aktivních mužů a žen. Existuje mnoho typů HPV, z nichž některé jsou vysokorizikové a mohou vést k rakovině pohlavních orgánů u mužů i žen. Možnost testování nabízí test Detekce rizikových lidských papilomavirů.

 

  Chlamydia trachomatis STD 7 STD 14 STD 30 Bakteriální vaginitidy
Chlamydia trachomatis  
Neisseria gonorrhoeae    
Trichomonas vaginalis    
Mycoplasma hominis    
Mycoplasma genitalium    
Ureaplasma urealyticum    
Ureaplasma parvum    
Candida albicans    
Gardnerella vaginalis      
Treponema pallidum      
Haemophilus ducreyi    
Herpes simplex virus I      
Herpes simplex virus II      
Candida tropicalis      
Candida krusei        
Candida parapsilosis      
Candida glabrata      
Candida auris        
Candida dubliniensis        
Streptococcus agalactiae      
Corynebacterium minutissimum        
Bartonella henselae        
Actinomyces israelii        
Lactobacillus crispatus      
Lactobacillus jensenii      
Lactobacillus gasseri      
Lactobacillus iners      
Bifidobacterium        
Fannyhessea vaginae        
Leptotrichia        
Entamoeba histolytica        
Bacterial Vaginosis Associated Bacteria-2        
Enterococcus faecalis        
Escherichia coli        
Fannyhessea vaginae        
Megasphaera phylotype 1        
Megasphaera phylotype 2        
Mobiluncus curtisii        
Mobiluncus mulieris        
Prevotella bivia        
Staphylococcus aureus